Promocja
Nowości
Gotowe Scenariusze do zajęć Treningu Umiejętności Społecznych dla dzieci w wieku 4-6 lat – cykl 10 scenariuszy z wężem SYmeonem
Pierwotna cena wynosiła: 89,99 zł.71,99 złAktualna cena wynosi: 71,99 zł.
Poprzednia najniższa cena: 71,99 zł.
CYKL 10 GOTOWYCH SCENARIUSZY do zajęć Treningu Umiejętności Społecznych dla dzieci w wieku 4-6 lat
Oto przed Tobą seria 10 scenariuszy, które śledzą przygody przyjaznego węża SYmeona na zajęciach TUS. Dzięki uroczej i spójnej fabule Twoja grupa TUS ma szansę w ciekawy sposób rozwinąć się we wszystkich 8 obszarach Treningu Umiejętności Społecznych: emocje, normy społeczne, komunikacja, teoria umysłu, samowiedza i samoświadomość, asertywność, radzenie sobie w trudnych sytuacjach i współpraca oraz dodatkowo zintegrować się i podsumować cykl pracy. Jeśli chcesz przeprowadzić ze swoją grupą spójną serię zajęć w oparciu o losy tego niezwykłego bohatera, zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi scenariuszami z cyklu!
Scenariusze odwołują się do historii węża Symeona, na którego wszyscy mówili “Sy”. Na początku wąż żył w lesie i zmagał się z tym, że wiele zwierząt powtarzało, iż węże są niedobre i nie można im ufać. Pewnego dnia Symeon usłyszał rozmowę rodziców o tym, jak dobre i pomocne są zajęcia TUS. Wąż usłyszał to jednak trochę inaczej – jak zaproszenie: „Tu, Sy!”. Pomyślał więc, że ktoś go woła. Zaciekawiony poszedł sprawdzić, co to za miejsce. W ten sposób trafił do grupy dzieci uczestniczących w zajęciach TUS, a dzieci przyjęły go do swojej grupy. Od tej pory wąż Symeon razem z dziećmi poznaje samego siebie, uczy się rozumieć swoje emocje oraz ćwiczy, jak być z innymi i jak z nimi współpracować.
Scenariusze zostały przygotowane z myślą o 4-8-osobowych grupach TUS-owych (zgodnie z naszymi rekomendacjami jest to optymalna ilość uczestników). W sytuacji, gdy grupa jest większa, scenariusze mogą wymagać niewielkich modyfikacji. Sugerujemy, by grupę prowadziły dwie osoby.
KORZYŚCI Z PRACY ZE SCENARIUSZAMI O WĘŻU SYMEONIE:
- masz okazję wesprzeć rozwój dzieci we wszystkich obszarach TUS: emocji, współpracy, samowiedzy i samoświadomości, asertywności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, norm społecznych, teorii umysłu oraz komunikacji;
- zyskujesz narzędzie, które ułatwia organizację i przeprowadzenie zajęć, pozwalając przy tym na elastyczne dostosowanie treningu do różnych poziomów umiejętności i potrzeb dzieci;
- korzystasz z narzędzia, w którym zawarty temat jest dostosowany do potrzeb grupy wiekowej jaką jest 4-6 lat, co sprawia, że zapewniasz im bezpieczną przestrzeń do ich rozwoju społeczno-emocjonalnego;
- otrzymujesz gwarancję atrakcyjnych zajęć, dzięki którym przeprowadzisz swoją grupę przez cały cykl zajęć TUS;
- otrzymujesz w pełni gotowe scenariusze na całe zajęcia: konkretne przykłady na rozpoczęcie, gotowe pomoce, rozpisane aktywności oraz sposób zakończenia zajęć;
- zyskujesz funkcjonalne narzędzie do pracy grupowej dla dzieci w przedziale wiekowym 4-6 lat.
CYKL SCENARIUSZY SKŁADA SIĘ Z:
-
SCENARIUSZ nr 1. “POZNAJEMY WĘŻA SYMEONA”
Cele scenariusza:
- Tworzenie atmosfery sprzyjającej wzajemnemu poznaniu i nawiązaniu pierwszych pozytywnych relacji;
- Integracja grupy;
- Wprowadzenie uczestników w nowe otoczenie oraz wspólne ustalenie reguł sprzyjających współpracy i zabawie;
- Pokazanie, że każdy uczestnik ma wpływ na atmosferę i przebieg spotkań;
- Wprowadzenie postaci SYmeona jako symbolu i przewodnika cyklu zajęć TUS;
- Budowanie motywacji do udziału w dalszych spotkaniach.
-
SCENARIUSZ nr 2. “JESTEŚMY GRUPĄ Z SYMEONEM”
Cele scenariusza:
- Tworzenie atmosfery sprzyjającej podejmowaniu wspólnych działań i współpracy w grupie;
- Rozwijanie umiejętności współdziałania w parach i w zespole;
- Doświadczanie, że wspólny cel można osiągnąć szybciej i łatwiej, gdy każdy wnosi swój wkład;
- Uczenie się dostrzegania i doceniania mocnych stron innych osób;
- Budowanie poczucia odpowiedzialności za siebie i za grupę;
- Rozwijanie umiejętności komunikacji potrzebnej do skutecznej współpracy;
- Budowanie motywacji do podejmowania wspólnych zadań podczas kolejnych spotkań.
-
SCENARIUSZ nr 3. “POZNAJEMY SIEBIE Z SYMEONEM”
Cele scenariusza:
- Tworzenie atmosfery sprzyjającej samopoznaniu;
- Wzajemne poznanie się członków grupy;
- Tworzenie atmosfery akceptacji i wsparcia: kształtowanie środowiska, w którym każde dziecko czuje się akceptowane i ma prawo do wyrażania siebie bez obaw o ocenę.
-
SCENARIUSZ nr 4. “POZNAJEMY KOMUNIKACJĘ Z SYMEONEM”
Cele scenariusza:
- Tworzenie atmosfery sprzyjającej otwartości i bezpośredniej ekspresji;
- Ćwiczenie umiejętności porozumiewania się przy pomocy mimiki, gestu, rysunku i słowa;
- Rozwijanie u dzieci umiejętności rozpoznawania i odczytywania sygnałów niewerbalnych u innych osób;
- Wzmacnianie świadomości, że istnieje wiele sposobów komunikowania się i każdy z nich jest ważny.
-
SCENARIUSZ nr 5. “ROZUMIEMY EMOCJE Z SYMEONEM”
Cele scenariusza:
- Tworzenie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania, sprzyjającej swobodnemu wyrażaniu uczuć;
- Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji własnych oraz innych osób;
- Doskonalenie zdolności wyrażania emocji w sposób akceptowany społecznie, poprzez słowo, ruch, mimikę, gest i sztukę plastyczną;
- Kształtowanie empatii oraz umiejętności słuchania i rozumienia emocji innych ludzi;
- Wzmacnianie poczucia własnej wartości poprzez akceptację siebie i swoich uczuć;
- Rozwijanie postawy szacunku wobec różnorodności emocji oraz sposobów ich przeżywania.
-
SCENARIUSZ nr 6. “JESTEŚMY ASERTYWNI Z SYMEONEM”
Cele scenariusza:
- Zapoznanie z pojęciem asertywności;
- Rozróżnianie trzech postaw w relacjach: uległej, agresywnej i asertywnej;
- Rozwijanie umiejętności mówienia „tak” i „nie” w sposób spokojny i uprzejmy;
- Wzmacnianie samoświadomości i refleksji nad sobą;
- Budowanie pozytywnego obrazu siebie;
- Kształtowanie postawy szacunku wobec siebie i innych;
- Tworzenie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania;
- Motywacja do refleksji nad własnym zachowaniem w relacjach.
-
SCENARIUSZ nr 7. “ZNAMY ZASADY Z SYMEONEM”
Cele scenariusza:
- Kształtowanie świadomości, że w różnych sytuacjach obowiązują różne zasady oraz rozwijanie umiejętności rozpoznawania, kiedy i jakie zachowania są odpowiednie w danej sytuacji;
- Wzmacnianie rozumienia, że normy i zasady służą wspólnemu dobru, pomagają nam współpracować, bawić się i żyć razem;
- Ćwiczenie elastyczności przy poznawaniu i wdrażaniu nowych zasad i norm związanych z konkretną sytuacją;
- Budowanie postawy szacunku wobec zasad i osób, które je przestrzegają;
- Tworzenie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania, w której dzieci mogą pytać, zastanawiać się i rozmawiać o tym, dlaczego zasady są potrzebne;
- Motywowanie dzieci do samodzielnego przestrzegania ustalonych norm i włączania się w ich tworzenie.
-
SCENARIUSZ nr 8. “RADZIMY SOBIE Z SYMEONEM”
Cele scenariusza:
- Uczenie dzieci sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach według metody SOWA;
- Wzmacnianie pozytywnego obrazu siebie oraz poczucia własnej wartości i sprawczości;
- Tworzenie bezpiecznej, akceptującej atmosfery sprzyjającej samopoznaniu i współpracy;
- Rozwijanie umiejętności rozpoznawania swoich uczuć, potrzeb i możliwości działania.
-
SCENARIUSZ nr 9. “POZNAJEMY CO MYŚLĄ INNI Z SYMEONEM”
Cele scenariusza:
- Rozwijanie umiejętności rozpoznawania uczuć i myśli innych;
- Uczenie dzieci dostrzegania, że inni mogą czuć, myśleć i chcieć coś innego niż one;
- Rozwijanie empatii, wrażliwości i umiejętności wczuwania się w perspektywę drugiej osoby;
- Ćwiczenie nazywania tego, co widzi, myśli i przeżywa druga osoba;
- Utrwalenie sposobów patrzenia na siebie i innych z życzliwością i zrozumieniem.
-
SCENARIUSZ nr 10. “ŻEGNAMY SIĘ Z SYMEONEM”
Cele scenariusza:
- Podsumowanie wspólnej pracy i doświadczeń grupy;
- Pożegnanie bohatera zajęć w sposób pozytywny i symboliczny;
- Wzmocnienie poczucia sprawstwa i dumy u dzieci.
KAŻDY SCENARIUSZ ZAWIERA:
- dotyczący go obszar umiejętności społecznych wg metodologii Węglarz i Bentkowskiej,
- spis pomocy potrzebnych do wykonania danych ćwiczeń np. klej, chusta animacyjna, pionek do gry,
- określone cele,
- szacowany czas trwania,
- przebieg zajęć, czyli rozpisane ćwiczenia,,
- załączniki, czyli gotowe pomoce do wykorzystania.
UWAGA!
Nie chcesz kupować wszystkich 10 scenariuszy na raz? Możesz kupić wybrany z nich, klikając tutaj.
Pomoce w wersji PDF to ekspresowe rozwiązanie, które pozwoli ci zaoszczędzić czas. Już kilka chwil po zakupie w Twojej skrzynce mailowej znajdziesz gotowe do druku pliki.
* Materiały powstały w oparciu o 8 obszarów umiejętności społecznych w ramach metodologii Węglarz i Bentkowskiej.
