Przestrzeń do Treningu Umiejętności Społecznej – czyli jak powinna wyglądać sala do TUS?

Gdy myślimy o sali i przestrzeni do zabawy dla dzieci…

… często widzimy oczyma wyobraźni dużo kolorów, dekoracji i elementów, bo… tak jeszcze parę lat temu wyglądały sale przedszkolne i szkolne. Jednak od jakiegoś czasu wiemy, że to niekoniecznie dobrze wpływa na dzieci. Mnogość kolorów i dekoracji może powodować problemy z koncentracją i przestymulowanie sensoryczne, a łatwy dostęp do wszelkich zabawek i pomocy może przyczynić się do trudności ze zdecydowaniem się na daną aktywność, a także powodować większy chaos w trudnych sytuacjach.

W takim razie co warto mieć w sali, w której odbywają się TUSy?

  • Neutralne i spokojne barwy, dobrze sprawdzają się pastelowe lub białe farby do ścian, a gdy są zmywalne, jest to dodatkowe ułatwienie przy dbaniu o estetykę pomieszczenia.
  • Szafę lub regały z zamykanymi półkami, tak aby na zajęcia wyciągać tylko konkretne pomoce i nie powodować rozproszenia uwagi dzieci innymi grami i zabawkami; innym pomysłem są zamykane pudła z nieprzezroczystego plastiku w neutralnych kolorach.
  • Miejsce dla każdego uczestnika – tu istotne jest to, co dana grupa będzie preferowała, bo mogą to być krzesła (dobrze sprawdzają się składane, bo nie zajmują dużo miejsca, gdy kolejna grupa siedzi na czymś innym), pufy, sakwy, poduszki lub podkładki.
  • Małe stoliki, przy których młodsze dzieci będą mogły coś narysować/zapisać, a dla starszych grup świetnie sprawdzą się twarde podkładki, dzięki którym łatwiej będzie im zapisywać treść zadań.
  • Tablicę korkową lub suchościeralną, ewentualnie flipchart – do zawieszania/ zapisywania planu spotkania, listy obecności, podpowiedzi wizualnych czy efektów pracy grupy.
  • Segregatory lub teczki z pomocami i dokumentami, w których będziemy utrzymywać porządek i szybko znajdziemy to, czego akurat nam trzeba.

Tego typu aranżacja przestrzeni umożliwi nam spokojne prowadzenie zajęć i efektywną pracę grupową, gdyż dzieci będą bardziej skoncentrowane na zajęciach i mniej pobudzone.

A co i gdzie kupić, tak aby nie wydać majątku? Oto kilka sprawdzonych pomysłów:

  • Puf/materac składany (np. SLÄKT z Ikea)
  • Jako miejsca do siedzenia można wykorzystać też podkładki pod talerze (np. podkładka z tworzywa eva PANNÅ z Ikei) lub poduszki na krzesło (np. STAGGSTARR, STRÅFLY, BERTIL z Ikei lub LOMME, HASSELURT z JYSK)
  • Gry, akcesoria do zadań, gadżety tematyczne, klepsydry (z Flying Tiger Copenhagen, Action lub Tedi)
  • Tekturowe pudła (z Ikei lub Pepco)
  • Zamiast bloków lepiej kupić ryzę papieru xero i zestaw kartek w danych kolorach

Zapisz się do Newslettera

aby otrzymywać najnowsze informacje o naszych produktach i darmowych webinarach!

Dodatkowo odbierz kod rabatowy 5% na Twoje pierwsze zakupy

Pomoce TUS

Pomoce TUS to baza pomocy terapeutycznych stworzona z myślą o psychologach, pedagogach i terapeutach, pracujących z dziećmi i młodzieżą. Nasze pomoce są wykorzystywane w punktach przedszkolnych i szkolnych oraz prywatnych gabinetach.Wszystkie prace stworzone są przez nasze autorki Joannę Węglarz oraz Dorotę Bentkowską.

Dowiedz się więcej czym jest TUS

Wszystkie prawa zastrzeżone Pomoce TUS 2024

Dziękujemy!

Przesłano formularz

Otrzymaliśmy twoje zgłoszenie! Zajrzyj na swoją skrzynkę mailową. Sprawdź folder oferty bądź spam!​