Co to jest Trening Umiejętności Społecznych?

Trening umiejętności społecznych, w skrócie TUS, to zajęcia terapeutyczne, które mają na celu rozwijanie kompetencji społecznych dzieci i młodzieży. Metodę TUS stosuje się również po to, aby pokazać uczestnikom, że mogą zbudować wartościowe relacje z rówieśnikami, znaleźć wspólny język z osobami dorosłymi i lepiej radzić sobie w sytuacjach społecznych na terenie domu, przedszkola i szkoły, a co za tym idzie: wesprzeć kondycję psychiczną dzieci i młodzieży.  

Istnieją różne podejścia do Treningu umiejętności społecznych. My prezentujemy podejście bazujące na empatycznym kontakcie z uczestnikami oraz rozwijaniu umiejętności z zakresu 8 obszarów społecznych. To podejście, jak i cała metodologia, zostały opracowane przez doświadczone psycholożki z Gdyni, Dorotę Bentkowską i Joannę Węglarz, które dzielą się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi w trzech książkach dot. pracy metodą TUS, na szkoleniach oraz w materiałach i pomocach, które można wykorzystywać na zajęciach (pomocetus.pl). 

Oto wspomniane 8 obszarów, które rozwijamy podczas TUSów: 

  1. Emocje 
  2. Normy społeczne 
  3. Komunikacja interpersonalna 
  4. Rozwijanie teorii umysłu 
  5. Samowiedza i samoświadomość 
  6. Asertywność 
  7. Radzenie sobie w trudnych sytuacjach 
  8. Współpraca 

W pracy metodą Treningu umiejętności społecznych istotne jest również to, aby rozpocząć od oceny poziomu funkcjonowania dziecka, dostosować plan terapii do jego możliwości, trenować regularnie i pod okiem odpowiednio przygotowanego Trenera TUS. 

Dla kogo jest TUS?

Najprościej mówiąc – TUS jest dla tych osób, które mają zaburzony rozwój społeczno – emocjonalny i/lub trudności w zakresie umiejętności społecznych. Czyli dla kogo? Dla dzieci: w spektrum autyzmu (ASD), z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), z niepełnosprawnością intelektualną, mutyzmem wybiórczym, specyficznymi problemami w uczeniu się, spektrum poalkoholowych zaburzeń płodu (FASD), zaburzeniami słuchu i przetwarzania słuchowego, ale też dla dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz osób nieśmiałych, mających z różnych powodów trudności w funkcjonowaniu w grupie. 

Zapisz się do Newslettera

aby otrzymywać najnowsze informacje o naszych produktach i darmowych webinarach!

Dodatkowo odbierz kod rabatowy 5% na Twoje pierwsze zakupy

Pomoce TUS

Pomoce TUS to baza pomocy terapeutycznych stworzona z myślą o psychologach, pedagogach i terapeutach, pracujących z dziećmi i młodzieżą. Nasze pomoce są wykorzystywane w punktach przedszkolnych i szkolnych oraz prywatnych gabinetach.Wszystkie prace stworzone są przez nasze autorki Joannę Węglarz oraz Dorotę Bentkowską.

Dowiedz się więcej czym jest TUS

Wszystkie prawa zastrzeżone Pomoce TUS 2024

Dziękujemy!

Przesłano formularz

Otrzymaliśmy twoje zgłoszenie! Zajrzyj na swoją skrzynkę mailową. Sprawdź folder oferty bądź spam!​