Co to jest Trening Umiejętności Społecznych?

Trening umiejętności społecznych, w skrócie TUS, to zajęcia terapeutyczne które mają na celu rozwijanie kompetencji społecznych dzieci i młodzieży. Metodę TUS stosuje się również po to, aby pokazać uczestnikom, że mogą zbudować wartościowe relacje z rówieśnikami, znaleźć wspólny język z osobami dorosłymi i lepiej radzić sobie w sytuacjach społecznych na terenie domu, przedszkola i szkoły, a co za tym idzie wesprzeć kondycję psychiczną dzieci i młodzieży.  

Istnieją różne podejścia do Treningu umiejętności społecznych. My prezentujemy podejście bazujące na empatycznym kontakcie z uczestnikami oraz rozwijaniu umiejętności z zakresu 8 obszarów społecznych. To podejście, jak i cała metodologia, zostały opracowane przez doświadczone psycholożki z Gdyni, Dorotę Bentkowską i Joannę Węglarz, które dzielą się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, w trzech książkach dot. pracy metodą TUS, na szkoleniach oraz w materiałach i pomocach, które można wykorzystywać na zajęciach (pomocetus.pl). 

Oto wspomniane 8 obszarów, które rozwijamy podczas TUSów: 

  1. Emocje 
  2. Normy społeczne 
  3. Komunikacja interpersonalna 
  4. Rozwijanie teorii umysłu 
  5. Samowiedza i samoświadomość 
  6. Asertywność 
  7. Radzenie sobie w trudnych sytuacjach 
  8. Współpraca 

W pracy metodą Treningu umiejętności społecznych istotne jest również to, aby rozpocząć od oceny poziomu funkcjonowania dziecka, dostosować plan terapii do jego możliwości, trenować regularnie i pod okiem odpowiednio przygotowanego Trenera TUS. 

Dla kogo jest TUS?

Najprościej mówiąc – TUS jest dla tych osób, które mają zaburzony rozwój społeczno – emocjonalny i/lub trudności w zakresie umiejętności społecznych. Czyli dla kogo? Dla dzieci: w spektrum autyzmu (ASD), z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), z niepełnosprawnością intelektualną, mutyzmem wybiorczym, specyficznymi problemami w uczeniu się, spektrum poalkoholowych zaburzeń płodu (FASD), zaburzeniami słuchu i przetwarzania słuchowego, ale też dla dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz osób nieśmiałych, mających z różnych powodów trudności w funkcjonowaniu w grupie. 

Zapisz się do Newslettera

aby otrzymywać najnowsze informacje o naszych produktach i darmowych webinarach!

Dodatkowo odbierz kod rabatowy 5% na Twoje pierwsze zakupy

Pomoce TUS

Pomoce TUS to baza pomocy terapeutycznych stworzona z myślą o psychologach, pedagogach i terapeutach, pracujących z dziećmi i młodzieżą. Nasze pomoce są wykorzystywane w punktach przedszkolnych i szkolnych oraz prywatnych gabinetach.Wszystkie prace stworzone są przez nasze autorki Joannę Węglarz oraz Dorotę Bentkowską.

Dowiedz się więcej czym jest TUS

Wszystkie prawa zastrzeżone Pomoce TUS 2024