Skąd wziął się trening umiejętności społecznych?

Trening Umiejętności Społecznych TUS to metoda pracy znana już od lat 70-tych XX wieku. Początkowo stosowano ją w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi, ponieważ jednak okazało się, że jej efekty były zadowalające, z czasem zaczęto ją wykorzystywać w pracy z innymi grupami, między innymi dziećmi i młodzieżą z problemami emocjonalnymi, osobami z autyzmem czy osobami niepełnosprawnymi.

Treningi Umiejętności Społecznych stają się coraz bardziej popularne, wielu rodziców szuka tego rodzaju zajęć dla swoich dzieci, takie zalecenia znajdują się również w opiniach z poradni psychologiczno-pedagogicznych. Nie każdy jednak wie, że TUSy mogą być prowadzone w bardzo zróżnicowany sposób oraz prezentować różny poziom profesjonalizmu, a co za tym idzie skuteczności.  Co więcej, nie istnieją żadne umocowania prawne dotyczące tego zagadnienia, więc zajęciami TUS można nazwać wszystkie zajęcia, które mają na celu usprawnianie sfery społecznej. Dlatego możemy spotkać się i  z zajęciami sportowymi, zwyczajnymi zajęciami świetlicowymi, które noszą nazwę TUS. Niekiedy Trening Umiejętności Społecznych bywa również mylnie utożsamiany z socjoterapią.

Takie rozumowanie oczywiście nie zawsze będzie błędne, szczególnie jeśli osoba prowadząca zajęcia wie po co, i dla kogo chce te zajęcia prowadzić oraz jaki cel sobie stawia. Jeśli bowiem Treningiem Umiejętności Społecznych nazwiemy dowolny rodzaj zajęć zawierający elementy interakcji z grupą rówieśniczą, to możemy powiedzieć że TUSmi są zarówno zajęcia sportowe, muzykoterapia czy granie w planszówki. Jednak sięgając do początków tej metody i czytając o jej założeniach, nie możemy się już zgodzić z takim postawieniem sprawy.


Na czym polega Trening Umiejętności społecznych?

Trening Umiejętności Społecznych, jak sama nazwa wskazuje, zawiera element treningu. Posłużę się tu przykładem – jeśli chcemy zgubić kilka kilogramów czy zadbać o płaski brzuch nie wystarczy, że będziemy robić czegokolwiek, co angażuje nasze dowolne mięśnie, czy nawet jakichkolwiek ćwiczeń mięśni brzucha. Niezbędne będzie albo skonsultowanie z kimś kto pomoże nam ułożyć plan treningów, lub też dobre przeanalizowanie tematu i stosowanie się krok po kroku co czyichś zaleceń. Podobnie rzecz ma się z Treningiem Umiejętności Społecznych – należy bardzo dokładnie wiedzieć nad czym, i  w jaki sposób pracować oraz rozumieć jaki problem ma dana osoba w obszarze społeczno-emocjonalnym. Polega to bowiem na dokładnym zrozumieniu danej umiejętności społecznej – takiej jak na przykład witanie się czy rozpoczynanie rozmowy lub mówienie komplementów.

Ponieważ TUSy są zajęciami dedykowanymi dla osób, które mają problem z nawiązywaniem relacji oraz sferą emocji, prowadzenie takich spotkań wymaga wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedniego przygotowania. Dlatego podstawą jest przede wszystkim dobre postawienie diagnozy oraz  znajomość norm rozwojowych i psychologii dziecka.

W ramach pracy nad emocjami polecamy nasze pomoce terapeutyczne do pracy nad emocjami.